wtorek, 27 lutego 2018

Surogatka, Louise Jensen

Macierzyństwo, dla jednych  radość i szczęście, dla innych udręka. Dla par, które od lat starają się o potomstwo, macierzyństwo często staje się synonimem dramatycznej walki i niespełnionym marzeniem. Z niemożnością posiadania dziecka musi zmierzyć się niejedna kobieta. Niektóre z nich walczą i przegrywają, próbując poradzić sobie z żalem i poczuciem, że nigdy nie zostaną matkami. Inne będą o macierzyństwo toczyć wojnę, walczyć za wszelką cenę, chwytając się wszelkich możliwych sposobów, by spełnić swoje marzenie. 
O macierzyństwie, przesłaniającym cały świat, stającym się niebezpieczną obsesją opowiada w swojej książce "Surogatka" Louise Jensen.

"Znasz to uczucie? Kiedy pragniesz czegoś tak bardzo, że niemal byłabyś  gotowa za to zabić?"

Kat i Nick są szczęśliwym małżeństwem, któremu do pełni szczęścia brakuje tylko dziecka. Próbowali już wszystkiego by zostać rodzicami. Po kolejnej nie udanej próbie adopcji, Kat jest zdruzgotana i bliska rezygnacji. Przypadkowe spotkanie Kat  z Lisą, przyjaciółką z dzieciństwa, z którą łączy się mroczna przeszłość Kat, daje parze ostatnią szansę na to, by mogli zostać rodzicami. Lisa proponuje, że zostanie ich surogatką. Pragnienie posiadania dziecka dla Kat jest znacznie silniejsze niż strach przed przeszłością, która i tak w końcu musi dopaść każdego.

Louise Jensen w swojej powieści dotyka skomplikowanej materii jaką jest surogacja, macierzyństwo zastępcze, w wielu krajach, w tym w Polsce, przez prawo nieuregulowane, a bardzo mocno rozwijające się w tzw. "podziemiu adopcyjnym". Największe wątpliwości co do moralności procederu związanego z surogacją budzi fakt, że kobietom, oferującym swój brzuch do wynajęcia przyszli rodzice dziecka, które urodzi, płacą niemałe pieniądze. Wynajem brzucha czy już handel ludźmi? Czym kierują się kobiety, które chcą urodzić obcym ludziom dziecko? Altruizmem czy jedynie chęcią zarobku? 

Brytyjska pisarka pozwala czytelnikowi zanurzyć się głęboko w psychice kobiety, dla której pragnienie bycia matką staje się niszczycielską obsesją. Daje nam możliwość poznania jej emocji, zrozumienia motywacji i uzasadnić podjęte decyzje. Jednak obsesyjna chęć posiadania dziecka przez Kat to nie jedyna rzecz wokół której zbudowana jest intryga powieści. Każdy z bohaterów kryje przed bliskimi tajemnice, ich relacje są kruche niczym domek z kart, oparte na kłamstwach i niedopowiedzeniach. Ich idealny świat zaczyna chwiać się w posadach, gdy przeszłość nie może już dłużej pozostać w ukryciu.

Louise Jensen umiejętnie stopniuje napięcie, wprowadza zamęt, odwraca uwagę, powoli odkrywając kolejne karty z przeszłości bohaterów "Surogatki" ich głęboko skrywane, mroczne sekrety. Tajemnice i pragnienia kumulują się, tworząc duszną, gęstą, wywołującą niepokój atmosferę, prowadząc do zaskakującego, wywołującego ciarki  finału.

"Surogatka" to znakomity thriller dla wszystkich miłośników gatunku. Pełen bolesnych emocji, aktów desperacji, niepokojący dreszczowiec o sile naszych pragnień, które potrafią mieć destrukcyjną moc. O obsesji, która potrafi wydobyć z nas to co najgorsze. Ale czy za wszelką cenę warto dążyć do spełnienia marzeń?

Informacje o książce:
Autor: Louise Jensen
Tytuł: Surogatka

Tytuł oryginału: The Surrogate
Przekład: Aga Zano
Wydawnictwo: Burda Książki
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2018

data premiery: 28 luty 2018
Liczba stron: 400

Dziękuję Wydawnictwu Burda Książki za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

6 komentarzy:

 1. Bardzo lubię thrillery, więc na pewno przeczytam tę książkę. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie, książka zdecydowanie jest dla Ciebie.

   Usuń
 2. Coś dla mnie, właśnie czekam na przesyłkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czekam na listonosza z zamówioną książką :)
  Jeśli "Surogatka" trzyma poziom poprzedniej książki "Prezent", to zapowiada się czytelniczy weekend ;-) A z twojej recenzji widzę, że na pewno tak jest :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To pierwsza powieść tej autorki, jaką przeczytałam i przyznaje, że "Surogatka" stała się dla mnie przyjemnym i bardzo emocjonującym zaskoczeniem. Jestem pewna, że się nie zawiedziesz.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...